{text-align: center;}

piątek, 9 grudnia 2016

Imagine wishing that you had never woken up because you’re in so much pain…

Po opisaniu przez chirurga w 1900 roku zespołu Sudeck'a, ani lekarzom, ani naukowcom do tej pory nie udało się stworzyć jednej teorii, która wyjaśniałaby patogenezę schorzenia. Nie ustalono jednego sposobu leczenie tej choroby. W artykułach często można znaleźć twierdzenia: „czasem nie da się ustalić…”; „nie wiadomo dlaczego…”; „nie ma jednoznacznego stanowiska…”.
Zespół Sudeck'a to rzadkie zaburzenie dotyczące współczulnego układu nerwowego charakteryzujące się silnym bólem przewlekłym. Jego objawy są charakterystyczne, jednak lekarze nie zawsze potrafią go rozpoznać (np. przez lekceważenie objawów), a jak zostanie postawiona diagnoza – nie potrafią leczyć.

Zespół Sudeck'a to choroba, która ma wiele określeń:
Kompleksowy Zespół Bólu Regionalnego (CRPS – Complex Regional Pain Syndrom);
Zespół algodystroficzny (algodystrophy);
Algoneurodystrofia (algoneurodystrophy);
Zespół odruchowej dystrofii współczulnej (RSDS - Reflex Sympathetic Dystrophy Syndrome);
Zespół ramię-ręka;
Zespół kauzalgii (Causalgia Syndrome);
Pourazowe rozrzedzenie lub zanik plamisty kości.

Na stronie prowadzonej przez Macieja Ordyńca można znaleźć, że Zespół Sudeck'a to bolesne obrzmienie tkanek przystawowych, ograniczające ruch w stawie z towarzyszącymi zmianami dystroficznymi w obrębie części miękkich i kostnych przystawowych. Rentgen wykazuje wtedy plamisty zanik kości.” 

Przyczyn zespołu Sudeck'a może być wiele. Może on być komplikacją po urazie - złamaniu, skręceniu - odmrożeniu a nawet ukłuciu igłą. Zespół Sudeck'a może pojawić się w przebiegu choroby niedokrwiennej serca, po zawale serca, udarze mózgu czy w zespole cieśni nadgarstka. Istnieją przypadki, gdy ujawnił się on tak po prostu, bez żadnej określonej przyczyny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz